تبلیغات
تکنولوژی جراحی - درن ها (drains)
| | |


امروز :
تکنولوژی جراحی

مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 5 مرداد 1391
درن ها وسیله تخلیه هستند و مانند گاز و لوله پلاستیکی راهی برای خروج ترشحات یک زخم یا حفره بدن بوجود می آورند.با توجه به نحوه عملکرد درنها به انواع مختلف تقسیم میشوند:

درن با سیستم تخلیه ای بسته
درن با سیستم تخلیه ای باز

درن با سیستم تخلیه ای بسته
در این سیستم درن به یک محفظه متصل است که ترشحات به داخل آن ریخته میشود.به این طریق:
-از انتقال و سرایت عفونت از خارج به داخل خون پیشگیری میشود.
-ترشحات قابل اندازه گیری هستند.
در عمل های حساس نسبت به عفونت از قبیل جراحی های مغز و اعصاب-ستون فقرات و استخوان ها حتما از درن های سیستم تخلیه ای بسته استفاده میشود.
در جراحی کوله سیستکتومی نیز میتوان برای اندازه گیری مقدار ترشح صفرا از این نوع درن استفاده نمود.
انواع درن با سیستم تخلیه ای بسته:
1.درن مکش توسط خلا قابل حمل:این درن با نام های وکیوم-هموواگ و درن رودن خوانده میشود.یک کاتتر پلاستیکی سوراخ شده است که به یک بگ استریل مخصوص مکش توسط خلا متصل میشود.میتوان با استفاده از اتصال Y دو درن یا بیشتر را به یک بگ خلا متصل کرد.این سیستم ایجاد یک مکش ملایم کرده و از آن برای پیشگیری از تشکیل هماتوم استفاده میشود.ممکن است از این نوع درن پس از اعمال جراحی تعویض مفصل یا اعمال جراحی انجام شده در صورت یا گردن استفاده شود.
2.لوله  T:لوله مخصوصی شبیه به تی انگلیسی که پس از عمل جراحی کوله سیستکتومی در داخل مجرای صفراوی مشترک قرار داده میشود.گذاشتن  Ttube اجازه میدهد که در مدت 6-10 روز پس از جراحی یعنی وقتی که درناژ طبیعی برقرار شود صفرا به داخل کیسه درناژ تخلیه شود.
3.لوله پلاستیکی توخالی: یک درن عمیقی است که در سر آن سوراخ هایی جهت درناژ وجود دارد.غالبا این درن بوسیله بخیه ثابت و به کیسه درناژ متصل میشود.ممکن است از این درن بعد از جراحی های بزرگ شکمی استفاده شود.
درن با سیستم تخلیه ای باز
در این سیستم درن مستقیما با پانسمان در تماس است و صرفا برای ایجاد راهی جهت خروج ترشحات از زخم استفاده میشود.این درن ها برای تخلیه ی غیرفعال ترشحاتی مانند خون-چرک و... از محل زخم های جراحی باز خصوصا در مواضعی که فشار مثبت بافتی یا عضلانی وجود دارد مانند یم ناودان موثر و مفید مورد استفاده قرارمیگیرند.هنگام پانسمان نکات استریل باید رعایت گردد تا انتقال عفونت به حداقل برسد.
انواع درن با سیستم تخلیه ای باز:
1.درن پن رز(Penrose drain ):لوله ای مستطیل شکل لاستیکی که برای خارج کردن ترشحات محل عمل بکارمیرود.
2.سیگارت پن رز
3.درن شیاردار
...


منبع:کتاب آشنایی با وسایل و تجهیزات اتاق عمل تالیف فاطمه قارداشی-رویا اکبرزاده و رقیه زردشت;چاپ دوم
 1389
اطلاعات بیشتر در کتابطبقه بندی: تجهیزات پزشکی، 
ارسال توسط میلاد آوریده
آرشیو مطالب
صفحات جانبی
پیوند های روزانه

ابزار وبلاگ

طراحی سایت

قالب وبلاگ